Jak sprawdzić długość tekstu tłumaczenia

Jaka jest długość tłumaczenia

Streszczenie pracy, wpis na bloga czy tłumaczenie dokumentudługość tekstu ma znaczenie. Niektóre edytory tekstu podają liczbę znaków czy słów, inne nie.

Slavis - jak sprawdzic dlugosc tekstu

Zastanawiasz się, jak sprawdzić długość tekstu w trakcie lub po jego napisaniu? Przedstawiamy pięć wypróbowanych narzędzi, które to umożliwiają. Zapraszamy!

Kiedy potrzebne jest sprawdzenie długości dokumentu?

Sprawdzanie ilości tekstu, czyli albo tego, ile znaków jest zawartych w tekście, czy to ze spacjami, czy bez, albo też z ilu słów składa się dany dokument, bywa istotne w wielu sytuacjach. Doskonale wiedzą o tym piszący wszelkiego rodzaju prace, czy to naukowe, czy ich streszczenia – w bardzo wielu przypadkach muszą uwzględniać limity albo znaków albo słów.

Potrzebne profesjonalne tłumaczenie?

Wyślij do nas pliki, aby otrzymać ofertę tłumaczenia!
Zamów bezpłatną wycenę!

To samo dotyczy piszących notki prasowe, artykuły, newsy czy innego rodzaju teksty, które muszą mieć niemal dokładną liczbę znaków, aby zmieścić się w określonym miejscu w publikowanym materiale, czy to w druku na papierze czy w wersji elektronicznej.

W podobnej sytuacji znajdują się tworzący tekst stron internetowych. Istotna jest długość dokumentu, ale poza tym dodatkowych informacji, takich jak tytuł czy opis strony. Jeśli strony mają się poprawnie indeksować w wyszukiwarce Google, długość tekstu tego rodzaju elementów musi dokładnie odpowiadać wymogom 'G'.

Na koniec grupa użytkowników, która najczęściej sprawdza długość tekstu – to osoby piszące bądź redagujące tekst zarobkowo. Z jednej strony muszą się trzymać pewnych wytycznych, z drugiej "wierszówka" bazująca na liczbie znaków tekstu decyduje bezpośrednio o ich wynagrodzeniu.

5 narzędzi do sprawdzania długości tekstu

Poza naszym bezpłatnym licznikiem znaków i słów online do sprawdzania długości tekstu najprościej wykorzystać odpowiednią funkcję edytora tekstu, którego używamy do pisania. Konieczny warunek do spełnienia: nasz edytor tekstu musi być wyposażony w odpowiednią funkcję.

[1.] Microsoft Word

Edytor tekstu należący do najpopularniejszego pakietu biurowego oferuje dokładne dane o liczbie słów i znaków, w tym bez uwzględnienia i z uwzględnieniem spacji. Jeśli korzystamy z tego pakietu, nie potrzebujemy żadnych dodatkowych narzędzi, chyba że na przykład do szybkiego porównania procentowej różnicy w liczbie znaków czy słów w dwóch tekstach – w takiej sytuacji polecamy naszą bezpłatną porównywarkę długości tekstu powyżej. W przeciwnym razie wywołujemy polecenie Recenzja | Statystyka wyrazów i pojawia się okienko statystyki z liczbą stron, wyrazów, znaków bez lub ze spacjami, akapitów i wierszy.

Slavis tłumaczenie instrukcji obsługi

Instrukcje obsługi? Katalogi produktów? Tłumaczymy pliki MS Office, InDesign, PDF!

Zamów wycenę plików »

[2.] Writer (LibreOffice)

W podobnej sytuacji są użytkownicy bezpłatnego pakietu biurowego LibreOffice (następca popularnego Apache OpenOffice) i należącego do niego edytora tekstu Writer. Dostęp do informacji o ilości słów i znaków tekstu możemy uzyskać na dwa sposoby: przez polecenie File | Properties | Statistics lub Tools | Word Count. Jednak pod względem funkcjonalności darmowy Writer jest lepszy od płatnego edytora Microsoft Word.

Po pierwsze, narzędzie Word Count podaje liczbę znaków i słów zarówno w całym tekście, jak i w zaznaczonym fragmencie tekstu – MS Word wyświetla albo jedną wartość albo drugą.

Po drugie, po wywołaniu okienka tej funkcji wystarczy kliknąć obszar dokumentu, aby przejść do edycji tekstu przy jednoczesnym zachowaniu podglądu okienka wyświetlającego statystykę znaków i słów tekstu. Podczas pisania wartości te są na bieżąco aktualizowane, dzięki czemu zachowujemy ich aktualny podgląd i możemy wygodnie kontrolować długość wpisywanego tekstu.

[3.] Prosty i bezpłatny Notepad++

Najprostszym rozwiązaniem jest darmowy edytor tekstu Notepad++, doskonały w roli edytora HTML. W jego przypadku wystarczy dwukrotnie kliknąć pasek stanu u dołu ekranu, w sekcji danych o długości dokumentu, aby wyświetlić podsumowanie informacji o liczbie słów, wierszy, znaków itp. Warto jednak zwrócić uwagę, że wyświetlane tu dane, np. o liczbie słów, mogą się nieco różnić w porównaniu do statystyki edytora Microsoft Word czy Writer, przez wielu uważane za standard w edycji tekstu.

[4.] Microsoft Excel – dla używających arkusza do wszystkiego

Na koniec metoda sprawdzania liczby znaków i słów, która z pozoru może wydawać się niezbyt sensowna, zwłaszcza w porównaniu z szybkim dostępem do statystyki w edytorach tekstu Microsoft Word, Writer czy możliwości sprawdzenia ich na naszej stronie. Jednak wszystko zależy od tego, z jakim tekstem mamy do czynienia i do jakich celów on powstał.

Jeśli jest to lista nazw, opisów czy po prostu dokument składający się z prostych akapitów, zwłaszcza nie zawierających znaków tabulatora, długość tekstu możemy sprawdzić, albo raczej obliczyć za pomocą Excela.

Załóżmy, że kolejne fragmenty tekstu mieszczą się w komórkach jednej kolumny, niech to będzie kolumna A. Aby sprawdzić liczbę znaków (ze spacjami) całego tekstu, wystarczy użyć w komórce B1 formuły sprawdzającej długość tekstu komórki po lewej, czyli A1:

=DŁ(A1)

Komórkę z formułą kopiujemy, zaznaczamy wszystkie komórki poniżej B1 w dół, aż do momentu, gdy w kolumnie A skończy się tekst, którego długość chcemy sprawdzić. Wklejamy skopiowaną formułę. Obok każdej komórki z tekstem w kolumnie A w kolumnie obok pojawi się wartość z długością zawartego w niej tekstu.

Na koniec należy wartości te zsumować: pod ostatnią wklejoną komórką wprowadzamy formułę sumującą wszystkie znajdujące się powyżej w kolumnie B wartości, tj. np. =SUMA(B1:B20). W ten sposób otrzymujemy sumaryczną liczbę znaków tekstu mieszczącego się w komórkach od A1 do A20.

Teraz obliczamy liczbę słów. Po pierwsze, oprzemy się na spacji, jako znaku oddzielającym słowa. Po drugie, jeśli dana komórka nie zawiera tekstu, formuła powinna wyświetlić 0. W naszym przypadku będzie to formuła:

=JEŻELI(A1<>"",DŁ(USUŃ.ZBĘDNE.ODSTĘPY(A1))-DŁ(PODSTAW(A1," ",""))+1,0)

Po kolei, jakie działania są tu wykonywane: funkcja JEŻELI sprawdza, czy komórka A1 zawiera tekst. Jeśli jest pusta, pojawi się 0. Jeśli nie jest – obliczamy przy użyciu funkcji DŁ liczbę znaków w komórce A1, lecz używając funkcji USUŃ.ZBĘDNE.ODSTĘPY, nie uwzględniamy w niej spacji znajdujących się na początku i na końcu tekstu.

Odejmujemy od niej wynik zastąpienia znaku spacji pustym znakiem, czyli obliczamy liczbę spacji występujących w tekście i dodajemy 1, ponieważ jedna spacja (poza spacjami zewnętrznymi, których tu nie uwzględniamy) rozdziela dwa słowa. W ten sposób dochodzimy do liczby słów w komórce A1.

Na koniec, podobnie jak przy sprawdzaniu liczby znaków, kopiujemy formułę do kolejnych komórek w kolumnie C aż do wiersza 20 (założyliśmy, że tekst w kolumnie A mieści się w wierszach 1 do 20), po czym w komórce C21 wpisujemy =SUMA(C1:C20) i tak otrzymujemy sumaryczną liczbę słów tekstu.

Brzmi to nieco skomplikowanie. Kiedy może to mieć zastosowanie? Na przykład w przypadku gdy zależy nam na wybiórczym sprawdzeniu długości tekstu z wyłączeniem wybranego jego fragmentów określonego typu, np. zawierających jakiś tekst.

Stosując opisane wyżej formuły sprawdzające liczbę znaków i słów w połączeniu z innymi funkcjami możemy dowolnie określić, które dokładnie fragmenty dokumentu mają być uwzględnione w obliczanej sumarycznej długości tekstu, a które chcielibyśmy z tego procesu wyłączyć.

Są to z pewnością dość specyficzne zastosowania, jednak warto wiedzieć, że i w tak złożonych przypadkach istnieją dość proste możliwości sprawdzenia, z ilu znaków i ilu słów składa się określony tekst.

[5.] Darmowy licznik słów i znaków (online)

Na koniec proponujemy proste, darmowe narzędzie, które podaje liczbę słów i znaków wpisanego lub wklejonego tekstu. Darmowy licznik słów i znaków jest dostępny online na stronie naszego serwisu.

Ile znaków, ile słów – liczymy jak MS Word

Nasz bezpłatny licznik znaków i słów w tekście, a jednocześnie porównywarka długości dwóch tekstów, przelicza ilość znaków ze spacjami i słów w sposób bardzo zbliżony do tego, jak robi to Microsoft Word.

Różnice w liczbie znaków: Microsoft Word dolicza do sumy znaków znak ręcznego podziału wiersza, podczas gdy nasz licznik pomija go podobnie jak pomijany jest znak końca akapitu.


Poza tym statystyki znaków ze spacjami i słów naszego licznika i edytora Microsoftu są identyczne.

[6.] Podsumowanie

Microsoft Word to standard w biznesie. Pakiet Microsoft Office oferuje więcej dopracowanych funkcji i możliwości, niż jakikolwiek inny pakiet biurowy. Obsługuje skrypty w języku VBA, dzięki czemu możliwe jest praktycznie nieograniczone rozszerzanie funkcjonalności czy to edytora Word, arkusza Excel czy innych aplikacji. Sprawdzanie długości tekstu (liczby znaków bez spacji, ze spacjami i liczby słów) to wybranie jednego polecenia z menu.

Jednak okazuje się, że jeśli zależy nam na wygodnym kontrolowaniu długości pisanego tekstu, znacznie bardziej komfortowa praca czeka nas przy korzystaniu z darmowego edytora Writer, który pozwala na bieżąco obserwować, z ilu znaków czy słów składa się już nasz tekst. Dla tych, którzy muszą zwracać uwagę na liczbę znaków czy słów to bardzo przydatna możliwość.

Wszystkim innym polecamy nasz bezpłatny licznik znaków i słów, który pozwala (także procentowo) porównać długość dwóch tekstów. W razie potrzeby na przykład szybkiego sprawdzenia długości tłumaczenia – może to być na pewno bardzo przydatne narzędzie. Zapraszamy do korzystania z niego!

PDF, Excel, Indesign?
Potrzebujesz wyceny tłumaczenia?
Wyślij pliki do wyceny »

Slavis ISO

ISO 17100:2015, biuro tłumaczeń działające zgodnie z wymogami normy jakości ISO usług tłumaczeniowych.

Nasze tłumaczenia

  • Tłumaczenia przysięgłe
  • Tłumaczenia techniczne
  • Tłumaczenia specjalistyczne
  • Tłumaczenie stron WWW

Biuro tłumaczeń

Sprawdzone metody

Jak dbamy o jakość

Tłumaczenie PDF

Chcesz zlecić tłumaczenie plików PDF? Skontaktuj się z nami. Tłumaczymy na wszystkie języki!

Do Wyceny plików PDF »

Tłumaczenia techniczne

Zapraszamy do korzystania z naszych usług w zakresie tłumaczeń technicznych.

Zapewniamy pełną obsługę techniczną: dopasowanie tekstu, grafiki, DTP, OCR.

Potrzebna wycena tłumaczenia?
Wyślij zapytanie »