Na świecie używa się około siedem tysięcy języków, z tego niecałe 200 w regularnych stosunkach kontaktach handlowych i kulturalnych.
Od lat czyniono próby ustandaryzowania ich oznaczania w celach identyfikacji np. w archiwizacji tekstów. Od 1967 roku istnieje norma ISO 639, która odnosi się właśnie do języków.
Standard ISO 639 to jedna z norm utworzonych przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ang. International Organization for Standardization). Jej celem to zapewnienie skutecznego oznaczania i identyfikacji języków używanych na całym świecie.
ISO 639 to zestaw kodów dla jednoznacznego identyfikowania języków – obecnie używanych, historycznych, dialektów, języków starożytnych oraz dziś już nieużywanych. Normy 639 najczęściej używa się w translatoryce, terminologii, bibliotekarstwie i archiwistyce oraz wszelkiego rodzaju archiwizowaniu i gromadzeniu danych.
Sprawdź, ile kosztuje tłumaczenie dokumentów lub strony internetowej.
Zamów bezpłatną wycenę!
Norma ISO 639 składa się z kilku standardów, z czego w tym miejscu prezentujemy dwa: 639-1 oraz 639-2. Pierwszy standard został wydzielony z ogólnego standardu ISO-639 w 1998 roku i jest jedynym standardem stosującym kody dwuliterowe. Pozostałe standardy, w tym ISO-639-2, bazują na kodach trzyliterowych.
Pierwsza część standardu (639-1) jest głównie wykorzystywana w terminologii, leksykografii oraz lingwistyce. Druga część (639-2) znajduje zastosowanie m.in. w bibliografii i terminologii. W przypadku 21 języków norma 639-2 oferuje dwa kody, jeden stosowany w bibliografii (w naszym zestawieniu oznaczone "B"), drugi w terminologii (w naszym zestawieniu oznaczone "T").
Poniżej prezentujemy listę kodów ISO-639 dla wybranych najpopularniejszych języków z częściami 639-1 (kodów dwuliterowych) oraz 639-2 (kodów trzyliterowych). W części 639-2 zostały uwzględnione osobne kody stosowane w bibliografii [B] oraz terminologii [T].
Obecnie używa się około siedmiu tysięcy języków na całym świecie. Z tego jedynie niewielka część to języki piśmienne, a spośród nich również tylko pewna część (mniej niż 200) jest wykorzystywana w handlu i kontaktach kulturalnych. Istnieje też wiele niezwykle egzotycznych języków, 10 najdziwniejszych (naszym zdaniem) z nich przedstawiamy na stronie Języki | Języki świata (sekcja: Najdziwniejsze języki świata.
Prezentowana norma ISO-639 odnosi się wyłącznie do języków. Czasami zawarte w niej kody są mylone z kodami nazwa państw i terytoriów, które zostały zebrane i znormalizowane po raz pierwszy w 1974 roku przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjna (ISO) jako ISO-3166. Norma ta zawiera kilka standardów zawierających dwu-, trzy- i czteroliterowe kody państw.
Choć kody języków w większości pokrywają się z kodami państw i terytoriów, nie należy ich mylić, gdyż w wielu przypadkach są różne. Przykład: język japoński ISO-639-1 (JA), podczas gdy kod Japonii w ISO-3166-1 to JP, z kolei język hiszpański w ISO-639-2 to SPA, a kod Hiszpanii w ISO-3166-2 to ESP.
Wyślij nam pliki lub adres strony – zamów darmową wycenę.
Profesjonalne tłumaczenia zgodnie z normą jakości ISO 17100:2015 Usługi tłumaczeniowe.
Sprawdzone metody
Jak dbamy o jakość
Nasze biuro tłumaczeń dostarcza tłumaczenia na większość popularnych języków świata.
ISO 639-1 to standard przewidziany do oznaczania i identyfikacji języków za pomocą dwuliterowych kodów. Kody te są używane przez programy CAT, aplikacje przetwarzające dokumenty i teksty, gdy niezbędne jest oznaczenie języka.